Müşterilerimiz


Sinpaş – Mülk Gayrimenkul Yatırım CRM projesi Kiralama alanında sektörel bir yaklaşım ile geliştirilmiş bir çözüm teşkil etmektedir. Proje kapsamında Müşteri Adayı, Potansiyel ve Gerçek statüde tekil, merkezi bir müşteri veri tabanı oluşturulması, Pazarlama ve Kiralama sürelerinede aktivite, teklif ve sözleşme yönetimi geliştirilmiştir.


Tekil ve Merkezi Müşteri Veri Tabanı Takip ve Yönetimi


CRM’den önce;

Tekil ve merkezi müşteri veri tabanı yoktu. Bu sebeple öncelikle pazarlama akvitieleri “to do point” bir şekilde asıl müşteriye dokunarak gerçekleşmiyordu. Buna bağlı maliyetler daha yüksekti ve kiralama fırsatları kaçırılıyordu. Müşterilere dokunulan noktalar kişilerin kendi ajandasında olduğu için kurumsal bir hafıza yoktu. Müşterilere verile teklifler ve bunların revizyonları ve değişimler takip edilemiyordu. Sözleşmeler manuel olarak takip ediliyor, excellerde yönetiliyordu ve hataya açıktı.


Daha Kolay ve Sistematik Süreçler ile Kurumsal Hafıza;

Microsoft Dynamics CRM 2015 platformu üzerinde geliştirdiğimiz CRM çözümümüz ile bütün Pazarlama ve Kiralama süreçlerini, takibi ve yönetilmesi kolay bir hale getirdik. Tekil ve Merkezi Müşteri ver tabanı oluşturarak müşter bazlı bir kurumsal hafısa oluşturduk. Teklifleri ve bunlara bağlı revizyonları sistematik bir şekilde kayıt altına aldık. Sözleşmeleri belirli onayları aldıktan sonra ilerleyen bir kurgu ile tasarladık ve bu sayede kullanıcı insiyatifini ve hatalarını ortadan kaldırdık. Raporlanabilir ve Proje bazlı ilişkili bir yapı kurduk. 


Pazarlama ve Kiralama çözümü ile öncelikli olarak tekil ve merkezi bir müşteri veri tabanı oluşturuldu. Müşterilere yapılan bütün aktivitelerin takip edilip yönetilebilir bir yapıya geçmesi sağlanarak kurumsal bir hafıza oluşturuldu.


Müşterilere sunulan tekliflerin revizyonları ile kayıt altına alınması ve sistem üzerinden çıktısının alınması kurgulandı. Kazanılan tekliflerden sözleşme sürecine geçiş otomatize edilerek sözleşmelerde tekillik sağlanması adına sistem üzerinden çıktıların üretildi.


Onay Mekanizması Kurgulu Sözleşme Yönetimi


CRM’den önce;

Müşteriler ile yapılan sözleşmelerde pratikte işleyen ancak kullanıcı insiyatifinde bir onay mekanizması işliyordu. Sözleşmeler excellerde tutuluyor ve yine excellerde proje bazlı kiralanabilir alanlar takip ediliyordu ki bu da hataya açık bir sistemdi.


Proje Bazlı takip ve raporlama ile otomatize edilmiş süreçler;

Microsoft Dynamics CRM 2015 özellikleri ile anlık işleyen akış ve süreçler ile proje bazında kiralama süreçlerine dair bir çok bilgi real time şekilde izlenebilir kılındı.


Öncelikle Sözleşme Yönetimi üzerinde otomatize edilmiş kurgular ile onay mekanizması oluşturuldu ve anlık olarak kiralama süreçleri push edildi. Sistem tarafından kira artış oranlarına göre bir sonraki yıl kiralar hesaplanarak kullanıcı hataları ortadan kaldırıldı.


Onaylı Sözleşmelere göre proje bazlı anlık bilgiler kullanıcılar ile rapor ve dash boardlar şeklinde paylaşılarak stratejik karar alma süreçleri desteklendi.

  • Firma: Sinpaş – Türkiye’nin Gayrimenkul Sektörü Liderler ve Öncü Markalarından

  • WebSite: www.sinpaşgyo.com ; www.mulkyatirim.com.tr

  • Sektör: İnşaat

  • Proje Ekibi Üye Sayısı: 3

İletişim

Yeni projeler için yaratıcı çözümlerin tam ortasındayız!
İşiniz ve projeleriniz için yepyeni fikirler, çözümler ve adımlar için bizimle iletişime geçin.

Neler yaptığımız, projelerimiz ve işlerimiz hakkında daha detaylı ve güncel bilgilere ulaşmak için
sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.